Scratch, Par ja Bogey


Golfväljaku raskuse hindamine nagu ka golf on pärit Briti saartelt. Esimene mõõdik väljaku raskuse kohta oli PAR. Sõna PAR on tulnud aktsiabörsilt aktsiate (ingl. stocks) hinnakõikumisest ehk „aktsia hind võib olla kas suurem või väiksem kui tema õige (PAR) hind.“ Briti golfkirjanik A.H. Doleman küsis 1870. aastal kahelt professionaalselt golfimängijalt, Davie Stathilt ja Jamie Andersonilt, mis tulemus kindlustaks võidu tol ajal 12-rajalisel Prestwicki väljakul peetaval „The Belt“ võistlusel. Nende vastus oli, et ideaalne mäng tooks tulemuse 49 lööki.

Doleman nimetas selle tulemuse Prestwicki väljaku PAR tulemuseks (ka Scratch). Termin jäi golfsõnavarasse, kui Young Tom Morris lõi tulemuse 2 üle PARi kolme ringi kohta (36 rada) võites sellega „The Belt“ võistluse.
Teine termin väljaku raskuse kohta on „bogey“. Hugh Rotherham Coventry golfklubist tutvustas umbes 1890. aasta paiku kontseptsiooni pimedast vastasest rajamängus, keda hakati kutsuma Kolonel Bogey-ks. Kolonel Bogey oli madala händikapiga mängija, kes tavaliselt lõi 4 lööki pikal PAR 3 rajal ja 5 lööki pikal PAR 4 rajal, kuid muidu mängis veatut golfi. Ta lõi tulemuse 76 kuni 80 lööki peaaegu igal väljakul.Nendest kahest terminist kasvaski välja väljakute raskusastme hindamise (Course Rating) süsteem ja see on Euroopa Golfiassotsiatsiooni (EGA) händikäpisüsteemi aluseks. Raskusastme süsteemi haldab ja arendab USA Golfiassotsiatsioon (USGA).

Väljaku raskuse näitaja koosneb kahest numbrist: väljaku pikkust ja vajalike löökide arvu väljendav Course Rating (CR) ning väljaku keerukust väljendav Slope. Kui CR numbri saamiseks piisab üldjuhul laserkaugumõõdikust, siis Slope'i väärtuse saamiseks tuleb palli tõenäolist maandumiskohta erinevate parameetrite ja väärtuste järgi hinnata. Võib seal olla ju näiteks veetakistus, mis tähendab, et mängija valib hoopis teise kepi (ja distantsi) oma löögiks või otse lüües tuleks ületada paks rough ja mängija valiks hoopis teise mänguliini (ja raja pikkuse).

PHCP matemaatika

Taoliselt hinnatakse läbi kõik rajad ning need kaks numbrit omistatakse igale tiile, mis väljakul eksisteerivad.
Nende kahe väärtuse kaudu on suhteliselt lihtne nutitelefoniga arvutada mängija mänguhändikäp kasutades valemit:
PHCP = HCP x (Slope/113) + (CR – PAR).

Tavaliselt on mänguhändikäppide tabel ka golfiklubi teadete tahvlil üleval. Juhuks, kui see nii pole, siis näitlikustamaks oletame, et händikäpiga 23 mängija läheb mängima PAR 72 väljakul kollast tiid, mille CR on 70,6 ja väljaku Slope 124.

PHCP = 23 x (124/113) + (70,6 - 72) = 23,8.

Tulemus ümmardatakse 0,5 sammuga ülespoole ehk PHCP = 24.

Ilma nende kahe (CR ja Slope) väärtuseta väljakutel ei saa EGA händikäpiarvestust pidada ja händikäpikõlbulikke mänguringe mängida. See puudutab nii tavaringe kui ka võistlusringe.
Väljakut tuleb uuesti hinnata iga 5a tagant või peale väljaku muutmist.

Meie meeskond


Meie meeskond on USGA poolt sertifitseeritud ja hinnanud EGLi reitingu meeskonnas järgmisi väljakuid:

  • - EGCC (nii Sea Course, kui ka Stone Course)
  • - Valgeranna
  • - Pärnu Bay
  • - Ojasaare Golf
  • - Niitvälja
  • - Saaremaa
  • - Suuresta
  • - Otepää
  • - Reina Trase (Läti)
Lisainformatsiooni saamiseks kirjuta info@estoniantour.ee.