Mis on Maksimum Skoor?

2019 aastal tutvustati golfireeglites uut ametlikku mänguvormi nimega Maksimum Skoor. Mis mänguvorm see on?

Maksimum skoor, nagu nimigi vihjab, tähendab sisuliselt seda, et mängijal on igal rajal ette nähtud maksimaalne tulemus, mis arvesse läheb. Maksimaalse tulemuse suuruse määrab komitee. See võib olla topelt PAR, double bogey või mistahes muu suurus. Näiteks kui komitee on määranud maksimum skooriks double bogey, siis mängija saab rajale kirja +2 üle raja PARi, kui ta teeb sellest rohkem lööke või võtab palli üles. Puhtas löögimängus on asi väga lihtne.

Eesti Golfi Rahvaliigas ja Eesti Golfi Karikasarjas aga mängitakse HCP löögimängu, mis tähendab et mängija raja löögitulemusest võtakse maha talle ette nähtud händikäpilöögid. Seda tuntakse netotulemusena (maksud maha).

Kuidas händikäpilöögid töötavad?

Tegelikult on valem väga lihtne. Oletame, et sul on mänguhändikäp (selle leiad klubimajas seina pealt slope tabelist) 24. Väljakul on 18 rada, mis tähendab, et tuleb leida mitu korda mahub 18 sinu mänguhändikäppi (24)? Mahub täpselt 1 kord, ehk igal rajal saad 1 händikäpilöögi lisaks. Üle jääb veel 6 lööki (24-18=6). Nüüd paned tähele, et tulemuskaardil on igal rajal ka raskusaste ehk HCP. Need liigsed 6 lööki tähendavad seda, et radadel mille HCP on 1-6 saad veel ühe lisalöögi ehk neil radadel on kokku 2 händikäpilööki lisaks.

Sarnaselt, kui mu mänguhändikäp on 44, siis 18 mahub siia sisse täpselt 2 korda (2 lööki igal rajal). Üle jääb (44-36=8) ehk radadel HCPga 1-8 saan veel ühe lisalöögi, ehk kokku 3 händikäpilööki.

Seega, kui komitee on teatanud, et mängitakse HCP löögimängu Maksimum Skoori formaadis ja maksimum skoor on neto double bogey, tähendab see mängija, kelle mänguhändikäp on 24 (PHCP ehk PlayingHandiCaP) seda, et HCP 1 raskusega PAR 4 rajal on tema isiklik PAR 4+2 ehk 6 lööki. Maksimum skoor on seega 8 (+2 lisaks). Kui sellest tulemuset (8) võtta maha mängija händikäpilöögid (ehk raja netotulemus), saame netotulemuseks 6 ehk double bogey nagu komitee ette nägi. HCP 10 raskusega PAR 4 rajal on selle mängija PAR 4+1 ja maksimum skoor seega 7 jne.

Kui ise händikäpilöökide üle arvestust pidada ei viitsi, siis kasuta meie abimeest, mis asub SIIN (või menüüs Estonian Tour->Isiklik Tulemuskaart). Isiklik tulemuskaart kuvab sulle sinu isiklikud PARid ja maksimum skooriks on nendele 2 lööki lisaks.

Kui siiski jäi midagi ebaselgeks, siis kirjuta info@estoniantour.ee ja me selgitame täpsemalt, kuidas Maksimum Skoori loogika toimub.